57ED30BE-4C21-4028-814C-F2E6E342A173

J. Lechman: Poctivá príprava na súperov

11.10.2018

AC Emian je jedným z prekvapení úvodu sezóny TOP ligy. Prešovský tím bol po troch kolách na čele a na svojom konte mal skalpy majstra Willpanstars i Crvenej Zvezdy. Zaujímavosti z kuchyne klubu prezradil manažér Jozef Lechman.

Doplinili káder o vhodné typy

Aké zmeny nastali v AC Emian oproti predchádzajúcej sezóne? „Nakúpili“ ste cez prestávku posily?

Z AC EMIAN odišlo po minulej sezóne päť hráčov a taký istý počet aj prišiel. Dá sa povedať, že som sa po minulej sezóne poučil z chýb, ktoré nás tlačili. Ako napríklad absencia kvalitného brankára, ktorý je teraz našou veľkou oporou. Mali sme kolísavé výsledky. Teraz sa to vyvážilo doplnením správnych typov hráčov.

Pôsobia niektorí vaši hráči v profesionálnom futbale?

Prevažná väčšina hráčov sú moji bývalí zverenci, ktorých som trénoval v amatérskom futbalovom klube, a tak som ich prizval aj do TOP ligy.

V otváracom dueli tohto ročníka ste porazili majstra. Skús opísať priebeh tohto zápasu.

V prvom kolo tejto sezóny sme dostali presne tak ako v minulej chlapcov z Willpanstars. Vtedy sme vysoko prehrali. A dostali poriadnu facku a lekciu v malom futbale. O ktorom sme veľa nevedeli, keďže sme boli zvyknutí hrať na omnoho väčšom priestore. Chýbala nám presnosť, obratnosť a sila na lopte. Preto sme si vytýčili presnú stratégiu a taktiku, ktorá nám vyšla a vyhrali sme. Samozrejme nám k tomu pomohla aj absencia a zranenie ich najlepšieho hráča, čo nám je ľúto a prajeme mu skoré uzdravenie. Futbal a šport je už taký; ma svoje svetlé, ale aj temné stránky. Dúfam, že sa v tejto sezóne ešte stretneme a zameriame si sily v plnej zostave Willpanstars.

Po Willpanstars padla i Zvezda

V treťom kole ste porazil ďalší renomovaný celok Crvena Zvezda. Čo rozhodlo v tomto zápase?

Povedal by som, že Cervena Zvezda ma veľmi prekvapila. Keďže som ich poznal s minulej sezóny ako férový celok, ktorý hral pekný technický futbal, to isté som čakal aj v tomto zápase. No naopak - bol to doslova súboj. Silné dohrávanie hráčov po odohratí lopty, veľmi častá hra lakťami, rukami. Mali sme problém udržať koncentráciu na futbal. Vedel som, že v TOP lige máme vyslovene silové mužstvá, ale od nich som to nečakal. Myslím, že to bol aj zámer Zvezdy takým spôsobom nás rozhodiť. Neustále som chlapcov nabádal, aby nepristúpili na ich hru, neoplácali  a koncentrovali sa na hru. A nakoniec to slávilo úspech.

Dúfali ste pred súťažou, že po troch kolách aj pri ťažkom rozlosovaní budete mať deväť bodov?

Vedel som, že máme poskladaný silný tím, no s tým, že budeme po troch kolách prví a bez straty bodu, som samozrejme nerátal. Pretože každý tím v TOP lige má svoju kvalitu a vyhrať môže každý s každým.

S akými ambíciami ste vstupovali do tohto ročníka? Zmenili sa teraz po týchto víťazstvách?

Do sezóny sme vstupovali s tým, že by sme chceli aspoň obhájiť minuloročnú účasť v bojoch o finále. A to je náš cieľ aj naďalej.

Kto patrí medzi najväčšie opory Emianu, kto je vaším špílmachrom?

AC EMIAN tvoria chlapci, z ktorých je svojím spôsobom každý špílmachrom v niečom inom, takže je mi ťažké určiť jedného. Všetci pre mňa majú rovnakú hodnotu; či už dá niekto sedem gólov alebo na nich prihrá alebo im zabráni.

Máte svoj spoločný obľúbený podnik, miesto alebo aktivitu, pri ktorej zvyknete spoločne tráviť čas alebo osláviť víťazstvo?

Po zápase zvykneme ísť iba na kávu, pivo, vodu, bagetu; kto má na čo chuť. A trošku podebatujeme. Večer alebo v nasledujúci deň napíšem komentár k odohratému zápasu na sociálnej sieti, kde máme skupinu, cez ktorú vedieme komunikáciu. Rozoberieme, kde sa urobili chyby, po ktorých padli góly a čo treba zlepšiť, aby sme zvýšili svoju efektivitu v ďalšom zápase. Vždy si každého súpera pôjdem pozrieť pred tým, ako bude hrať s nami a pripravím taktiku, ktorú pred zápasom chlapcom poviem. Oni sa to snažia dodržať a dostať do zápasu. No a zatiaľ to funguje na 100 %. Dúfam, že to tak vydrží čo najdlhšie.